• Hamilelik

  Sağlıklı bir gebelik dönemi için bilgiler.

  devamı
 • Yeni Doğan

  Bebeklerin ilk 1 aylık dönemleri

  devamı
 • Büyüme ve Gelişme

  Büyüme ve gelişme ile ilgili konular

  devamı
 • Çocuk Hastalıkları

  Çocuk hastalıkları, alınabilecek önlemler ve tedaviler.

  devamı
 • Aşılar

  Enfeksiyonlara karşı en büyük savunma

  devamı

Soru ve Cevaplar

S?Demir eksikliği anemisinin sebepleri?
C.

Besinlerle yetersiz demir alımı Alınan demirin sindirim sisteminden yetersiz emilimi Vucudun demir ihtiyacının artması Kan kaybı ile seyreden hastalıklar,

Süt çocuklarında kan kaybının en önemli sebebi inek sütü allerjisidir. Ayrıca idrar ile kan kaybı, genç kızlarda adet kanaması ve adet düzensizlikleri, iltahaplı bağırsak ve mide hastalıklarıdır. Besinlerle alınan demirin bağırsaklardan emilimini engelleyen hastalıklar kansızlığa yol açar. Bunlar: çölyak hastalığı, iltihaplı bağırsak hastalıkları, uzamış ishale bağlı bağırsaklardan yüzey kaybı ve demir emiliminin engellenmesidir. Özellikle büyümenin hızlı olduğu dönemlerde vucudun demir ihtiyacı artar. Demir ihtiyacının arttığı durumlar: süt çocukluğu, erken doğum, çogul doğumlar, düşük doğum ağırlıklı bebekler, ergenlik dönemi ve gebeliktir. Ayrıca doğuştan kalp hastalığı, kronik hastalığı ve kronik enfeksiyonu olan çocuklarda demir ihtiyacı daha fazladır.

S?Demir eksikliği (kansızlık) anemisi nedir
C.

Demir kaynaklarının yetersiz olmasına bağlı, vucutta oksijeni dokulara taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yetersiz yapılması tablosudur.Demir eksikliği anemisi çocuklarda en sık gözüken kansızlık tipidir.